4. sraz očima Attaturka

attaturk 29.8.2006 - Poslední srpnový víkend znamená již tradičně pro všechny zaměstnance eSports.cz velkou společensko-sportovně-pracovní událost a nejinak tomu bylo i na konci léta 2006. Čtvrtý sraz hokejových a fotbalových redaktorů byl od počátku připravován tak, aby vzpomínky na něj získaly v hlavách účastníků jistý punc výjimečnosti. Dítko Ady, Mishana a Radise totiž slavilo páté narozeniny. A nutno podotknout, že za těch pět let pořádně vyrostlo. Ze skupinky nadšenců, kteří své první stránky vytvářeli po nocích na kolejní síti, se stala společnost spravující kolem 25 klubových webů (přesně to neví nikdo), k čemuž jí dopomáhá kolem 150 externích redaktorů. Letos pak trojlístek zakladatelů přijal historicky první zaměstnance firmy na plný úvazek, o čemž ještě bude řeč. A zlepšená ekonomická situace eSports se promítla i do našeho společného setkání.

Za místo výročního srazu byla zvolena rekreační oblast Štědronín - Plazy na řece Otavě, za nejbližší relativní civilizaci lze považovat vísku Zvíkovské Podhradí. Geograficky zdatnější jedinci zjistí, že oproti předchozímu srazu jsme se posunuli jen o pár kilometrů na jih. Areál nabízel již tradičně široké možnosti sportovního vyžití - solidně travnatý plac na čutanou, volejbalovou síť, krásně zelený bazén a budovu plnou pohledných dorostenek. Přes počáteční obavy se nakonec Radisovi podařilo ubytovat všech cca 90 eSporťáků (nepočítali jsme, že vás bude jak Hujerů, neprozřetelně jsme zarezervovali jen 80 míst s tím, že když by vás bylo náhodou víc, tak se to pak "nějak udělá" - radis), a Ada tak byl ušetřen spaní pod stanem, se kterým již, dle svých slov, byl předem smířený (já už jsem byl smířený s tím, že budu spát v autě. Jinak děkuji Gibimu za rozšíření kapacity chatky č.31 z šesti na dvanáct míst - r.). Většina nás bydlela v chatkách typu 1+0 po čtyřech. Tato kapacita však byla u vybraných redakcí několikanásobně překračována a to především v pozdních nočních hodinách.

Skalní příznivci zálesáckého života na místo dorazili již ve středu, běžný lid pak přijížděl v průběhu pátku. Oficiální část programu odstartovala po večeři, kdy se jako první z vedoucího triumvirátu chopil slova Misha. Následovalo uvítání a představení nových eSporťáků a časový harmonogram dalších dní. Potlesk také sklidil Michal Jágr s Luckou Vítkovou, s nimiž eSports díky penězům od Bwin.com mohlo uzavřít řádný pracovní kontrakt. Budoucí tiskový mluvčí české hokejové reprezentace pak předal mikrofon Davidovi a začalo představení, za které by se nemusel stydět ani zběhlý televizní bavič. Příběhy o bratislavských antikvariátech, eshopáckém zákazníkovi panu Dobiášovi, Tomáši Královi alias Králi Tomášovi a mytí záchodů se jistě v eSports budou předávat z generace na generaci a někteří posléze litovali, že si Adu nenahráli na diktafon. Zbytek večera byl vyhrazen volné zábavě. Nováčci se seznamovali s ostřílenými redaktory, jiní na terase rozebírali sezonu a letní přestupy a někteří podlehli tónům Rojovy kytary. Intelektuální zábavu narušilo až předčasné uzavření baru a jen ti nejpohotovější si stihli donést PET lahve, a nechat si načepovat množství nezbytné pro přežití. Dění se pak přesunulo na jednotlivé chatky (děkujeme náčelníku Šedému Zákalovi a nesmrtelné tetě Fernetě za jejich pohostinské služby - r.) a trvalo...

...hodně dlouho, o čemž svědčily prořídlé řady a pobledlé obličeje na sobotní snídani. Následovalo pracovní dopoledne, kde byly představeny nejvýznamnější připravované i již spuštěné projekty, David také pohovořil o pronikání firmy na pole fotbalu. O čutané se nejen hovořilo, ale i hrálo. Generální manažer turnaje a loňský Gregor Karel Ari Psohlavec zapsal sedm mužstev a za přítomnosti notáře Aleca provedl rozlosování do dvou skupin. Před obědem pak bylo ještě sehráno jedno utkání z každé skupiny.

Odpoledne přišlo na řadu velké překvapení, které pro nás firma na výroční sraz připravila. Na nedalekém Zvíkovském mostě si zájemci mohli zdarma zvýšit hladinu adrenalinu. K tomuto účelu sloužily především skoky bungee, případně odlehčená varianta nazývaná houpačka, kyvadlo či oficiáně pendl. Do čtyřicetimetrové prázdnoty se pak jako "rozeběhl" chrabrý Hans Ropynka Chlubna a následovalo jej dalších zhruba patnáct odvážných eSporťáků. Kuráž všem dodávala obsluha z firmy Bungee, když tvrdila, že se opravdu není čeho bát, neboť za víkend jim zemřou průměrně jen tři lidé. Přes tato výborná čísla se našli tací, kteří zvolili jednodušší disciplíny, kde měli pevnou půdu pod nohama. Zdrojem zábavy se ukázal být bungee running aneb kdo uběhne na gumě co nejdál od stromu. Rekord této soutěže na dlouhou dobu stanovil plzeňský Vašek Chuckie Rybáček, jehož 15 metrů se zdálo být nepřekonatelných. Boj o celkové prvenství nakonec v závěru svedli karlovarští střízlíci Jakub Duncan Suchna a nováček Michal Crusher Žáček. Ti v prvním pokusu předvedli identický výkon a Chuckieho pouze vyrovnali. Druhý pokus jim však i díky pečlivě naplánované taktice vyšel ještě lépe a vavříny si nakonec za 20 metrů odnesl Duncan.

Zároveň se sebevražednými skoky skončila i základní část fotbalového turnaje, po níž bylo jisté, že do boje o medaile zasáhne obhájce titulu z Českých Budějovic, SpartaKvary, smíšený tým Vsetína a také družstvo tvořené zejména hráči ze severních Čech. Vítězové obou skupin svoji suverenitu prokázali i v semifinále a o zlato se střetli Jihočeši s Valachy. Tým kolem kapitána Michala Berga zaslouženě zvítězil 4:0 a potvrdil, že čtvrtý sraz se do análů zapíše jako výjimečný. Až zde totiž na fotbalový trůn usedla jiná, než českobudějovická zadnice. Na obranu stříbrného mužstva nutno podotknout, že je před rozhodujícím duelem opustily tři opory. Alespoň malou útěchou jim pak mohlo být, že Kohy se stal nejlépe střílejícím hráčem turnaje.

Oslavy vítězů musely ustoupit kvapem se blížící večeři, ale hned poté propukly nanovo, neboť následovalo předání medailí a krásného poháru. K oslavám se pak přidali i zlatí Gregorové, jimž patřil celý sobotní večer. Nejlepším onlajnistou se nemohl stát nikdo jiný než plzeňský Honza Skalák, jenž narychlo přicestoval i se svým synkem Kubou. Dlouhý skandovaný potlesk si vysloužil Michal Jágr, který obdržel cenu objev roku. Největší přínos pro firmu měli v uplynulé sezoně Tomáš Zetek, Aleš Strouha a českobudějovickou hegemonii v této kategorii narušil karlovarský Michal Slavík. Ostravák Lukáš Bajgar se důkladně zabýval historií Sarezy a odnesl si diplom za nej článek. Nejpečlivěji se mládežnický hokej staral Roman Šperňák z Budějovic. Individuálního ocenění se dočkali i Stanislav a Lukáš Součkovi, kteří vynikali kvalitními fotografiemi. Nejlepším bossem se stal opět Aleš Aligator Strouha. Do síně slávy pak byl uveden Miro Votava, který v dosavadních třech ročnících v kategorii Nejlepší redaktor obsadil dvě druhá a jedno čtvrté místo a na jaře 2006 přestoupil do hokej.cz. Následovalo předávání cen kolektivních. Redakcí, která udělala největší pokrok, se stal Chomutov. Cenu pro nejlepší web si odnesli redaktoři Energie Karlovy Vary. Zbývalo již jen vyhlásit kategorii nejprestižnější. Michael Mareš podržel slávistický web v dobách nejtěžších a zcela po právu obdržel ocenění nejlepší redaktor (moc děkujeme Michalovi a jeho paní, že si v jejich nabitém programu našli čas i na alespoň krátkou návštěvu Štedronína - r.). Všichni ocenění získali pěkné ceny z obchodu marken.cz a tím oficiální část pátého srazu skončila.

Zbytek večera a i nedělní dopoledne se každý snažil využít s přáteli, a tak se pilo, zpívalo, vyprávělo a pilo. K zábavě přispěl také kulečník, fotbálek, zruční kytaristé Effe, Alec a Roj a ostřílený vypravěč Ada. Nedělní dopoledne pak nemohlo patřit ničemu jinému než Ibalginu, balení a odjezdu domů. S sebou si každý odvážel spoustu zážitků a vzpomínek na zatím zřejmě nejpovedenější sraz eSports.cz.