Fotbalový turnaj 2007 (od Ariho)

Pátý eSports sraz je za námi a s ním i jeho nejsledovanější část – fotbalový turnaj. Ten i letos aspiroval na sportovní událost roku a účast týmů ze všech koutů republiky tak nebyla překvapením. Mezinárodní punc pak tradičnímu klání dal, jako v předchozích ročnících, zástupce přilehlých asijských republik Effe a několik jeho polských bratří.

Přihlášku do turnaje podalo devět týmů, nicméně Kadani nebyla následně udělena licence, takže se mohlo vše odehrát pěkně, jak se tak v českém sportu sluší a patří, v sudém počtu účastníků. Ve dvou čtyřčlenných skupinách předvedli borci náročnému publiku to, co dělá český fotbal českým fotbalem. Urputné boje ve středu hřiště střídaly ve strhujícím tempu střely vysoko nad branky znuděných brankářů. Hrací systém byl ale neúprosný, a tak se nakonec podařilo ve skupinách najít týmy, které si zahrály o medaile.

Ještě předtím ale své boje o konečné umístění sehráli ti méně šťastní. O sedmé místo se utkali milovníci salámu Vysočina s Jihočechy od rybníku Vajgaru. A právě Jindřichohradečtí borci se radovali z cenného úspěchu, když jediný gól svého týmu na turnaji zaznamenal MICHAL MIŠKOVSKÝ. Asistence: Honza Wirkner. Pikantní byl i souboj o pátou příčku – západočeské derby Karlových Varů s Plzní. Také zde se prokázalo, že když Bůh naděloval fotbalové umění, většina hráčů se nechala ve frontě předběhnout. Někteří i dvakrát. Po bezbrankové remíze byl penaltový rozstřel jediným čestným řešením. Energetici se pokusili svého soupeře zaskočit sérií střel do středu branky. Gólman Marek Chlupatý si ale sundal brýle, aby nestačil tvrdým střelám uhýbat a stal se tak ve městě piva a špatného hokeje novodobým hrdinou. Vlastní sochy v životní velikosti se ale na hlavní plzeňské třídě dočká i střelec vítězné penalty Áda, na jehož oslavu ještě ve čtyři hodiny ráno skupinka fanoušků v útrobách ubytovny skandovala oslavná hesla: „My chceme Hitlera, Áda Hitler, Áda Hitler“ (to jsem na mou duši slyšel:-).

Jestliže by z předváděných výkonů měl doposud radost pouze král komiků Eda Hrubeš, od semifinále byla vidět i skutečná fotbalová kvalita. Pražský výběr, tentokrát bez Vildy Čoka, zato s kanonýrem Jirkou Veverkou, se v prvním boji o finále dlouho trápil s houževnatým Vsetínem a nakonec slavil až po penaltovém rozstřelu. To České Budějovice neponechaly nic náhodě. Nový guru místního fotbalu Franz Straka poslal na dálku dostatek energie, tři stroužky česneku a čutoru s olivovým olejem a děly se věci! Jedno z Franzových murdosloví praví, že „dobrý útočník dá z jedné šance dva góly“, a tak se na čtyřech brankách podíleli čtyři alespoň snaživí forvardi.

Fotbalové odpoledne spělo k vyvrcholení, ale před samotným finále se muselo rozhodnout o držiteli bronzových medailí. Ty si odvezli po zodpovědném výkonu vsetínští Valaši. Rozhodující na jejich úspěchu byla pohoda, klídek a Tabáček.

Souboj o zlato přinesl už opravdu fotbal, herní vyspělost obou celků se projevila ve vyrovnanosti duelu i řadě pěkných technických kousků. Rozhodující plíšek na pražskou stranu vah nakonec položil hráč, od kterého by se to snad ani nečekalo. Až na finále totiž dorazil legendární plzeňský šerif Forrest a jelikož jeho tradiční soupeři se již dlouho utápěli v propadlišti fotbalových dějin a hektolitrech lihu, neváhal posílit Prahu. A odvděčil se vítěznou trefou.

Nakonec se tedy podařilo odehrát vše, co se odehrát mělo, nikdo se snad nezranil, a tak všem hráčům i divákům děkuji za účast a hladký průběh. Za rok si to snad zopakujeme.

Ohlasy po turnaji

Michal Miškovský (kapitán, Jindřichův Hradec): Účinkování ve skupině začalo celkem dobře. S prvním soupeřem jsme dlouho drželi remízu, ale v závěru jsme čelili velkému tlaku, kterému následně podlehli. Ve druhém utkání jsme očekávali snadnějšího soupeře, ale opak byl pravdou. Poslední zápas ve skupině jsme měli vyhrát, jenže bohužel jsme se vydávali před bránu soupeře v příliš velkém počtu hráčů, nedokázali jsme vstřelit gól a nikomu se nechtělo bránit. V duelu o sedmé místo jsme byli lepší a svou kvalitu přenesli také do výsledku. Ve všech zápasech nás hodně podržel gólman, jenž byl také vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

Marek Chlupatý (legenda Plzně): Všechny nás mrzelo, že jsme nedokázali postoupit ze skupiny, přesto jsme rádi, že jsme si zahráli, měli jednoznačně nejlépe útočícího gólmana a v derby porazili Karlovy Vary.

David Lukeš (veterán Č. Budějovic): Do turnaje jsme vstoupili utkáním s mladickým mixem. Celý zápas jsme dobývali branku soupeře, ale nebyli jsme schopní dát gól. Mladíci urputně bránili a my vypadali jak naši v San Marinu. Výhru 2:0 jsme šťastně zachránili až v závěru. Druhý zápas přinesl pořádnou bitvu s Varama. Opět jsme nehráli dobře a po pravdě, měli jsme i z prdele kliku, že jsme nakonec 2:1 vyhráli, protože Varáci spálili několik šancí a za stavu 1:1 dali i tyč! Po téhle výhře jsme se uklidnili, protože postup do semi jsme měli jistý a proti favorizovanému Vsetínu jsme šli s tím, že nemáme co ztratit. Možná i díky tomu nám tenhle zápas náramně vyšel. Splnili jsme si do puntíku taktiku, kterou jsme si předsevzali, nebezpečné hráče soupeře ubránili a vyhráli 2:0.
Do semifinále jsme tak šli s bilancí tři zápasy, tři výhry, skóre 6:1. To z nás snad ani nikdo nečekal. V semifinále jsme narazili na Ústí. Těžko si vysvětlit, čím to bylo, ale na začátku zápasu nám tam padlo, na co jsme šáhli a v půlce prvního poločasu jsme vedli 4:0. Zbytek zápasu se už nesl v poklidu, potřebovali jsme šetřit síly, protože únava se začínala projevovat. Já jsem po utkání dososal sedmou budvarsou dvanáctku toho dne a v záchvěvu odpovědnosti vůči týmu jsem se zařekl, že osmou načnu až po finále. To byla možná chyba, protože mi totálně zatuhly nohy a co hůře, nebyl jsem na tom sám. Před finále naše sestava připomínala uhekanej lazaret. Holt víc během roku kalíme než sportujeme a pak se to projeví.
Do finále s Pražanama (mix Slávie, Sparty, proháněla se po hřišti i dokonce žižkovská obdoba omlazeného Marka Trvala - dokonce vlasatá). V úvodu jsme připomínali mátohy a zákonitě inkasovali. Pak zaplaťpámbu Fanda Suchan srovnal, ale Pražátka ještě do poločasu zvýšila na 3:1. A je třeba říct, že naprosto zaslouženě, protože my belhající trosky jsme jim vůbec nestačili. Naštěstí v druhý půli vsadili možná zbytečně na hysterickou obranu a tak jsme se dokonce dostali do tlaku. Z toho rezultovalo už jenom snížení na 3:2. V závěru jsme měli nějaké šance, já sám tuším dvě, ale už jsme gól nedali. Nakonec v nastavení Praha zvýšila na 4:2, ale ani už nevím, jestli ten gól platil, nebo už byl konec. Bylo to stejně jedno. Sportovně je třeba uznat, že určitě vyhrál lepší. My i přes zklamání nakonec bereme stříbro. Je to za pětiletou historii srazů naše pátá účast ve finále a věříme, že se nám bude takhle dařit i dál.


Výsledky utkání

Základní skupiny Vsetín – K. Vary 3:2 Ústí – Praha 1:1 J. Hradec – Č. Budějovice 0:2 Plzeň – Vysočina 3:1 Vsetín – J. Hradec 4:0 Ústí – Plzeň 2:0 K. Vary – Č. Budějovice 1:2 Praha – Vysočina 5:1 Vsetín – Č. Budějovice 0:3 Ústí – Vysočina 3:2 K. Vary – J. Hradec 4:0 Praha – Plzeň 5:1 Utkání o 7. místo J. Hradec – Vysočina 1:0 Utkání o 5. místo Plzeň – K. Vary 1:0 na penalty Semifinále Praha – Vsetín 1:0 na penalty Č. Budějovice – Ústí 4:1 Utkání o 3. místo Vsetín – Ústí 1:0 Finále Praha – Č. Budějovice 4:2

Konečné pořadí a sestavy týmů

1. místo - Praha Miroslav Grossmann (1 branka) Petr Brabec (1 vlastní branka:-) Tadeáš Drahorád (4) Ondřej Huml (4) Lukáš Rejmon (1) Jakub Hlaváč Jiří Veverka (5) Miroslav Houdek (1) 2. místo - České Budějovice Tomáš Zetek (3) Michal Berg Tomáš Kubánek (2) David Lukeš (2) František Suchan (3) Roman Šperňák (2) Ondřej Kubát (1) 3. místo - Vsetín Aleš Koňařík Petr Vychopeň (2) Václav Trávníček (4) Michal Veselý Michal Kubáň Jiří Tabáček (2) Tomáš Koňařík 4. místo - Ústí nad Labem Ondřej Moutvička Kateřina Mádlová Martin Řežábek (1) Radek Vokál (3) Miroslav Janíček Aleš Koukal Marcel Voneš (3) 5. místo – Plzeň Petr Naar (1) David Schlegel (1) Marek Chlupatý Milan Podpera Vojtěch Honzík (1) Jan Hrabal (1) Jakub Holý Martin Lísal Michal Pokorný 6. místo – Karlovy Vary Michal Žáček (3) Karel Psohlavec (1) Jan Blažek (2) Michal Slavík Radek Habart Rostislav Souček (1) Petr Frömmel 7. místo – Jindřichův Hradec Petr Ježek Jan Wirkner Lukáš Král Karel Hanzal Martin Augustin Miroslav Ondra Michal Miškovský (1) Tomáš Nejedlo Ondřej Nejedlo 8. místo – Vysočina Dušan Majer Jakub Mezlík (2) Jaroslav Wollmann Jiří Mokrý Michal Martoch Michaela Ficnerová Dan Šváb Marek Vychodil Martin Nadymáček (2) Jan Brumlík