Reportáž z fotbalového turnaje

Ari 29.8.2006 - Jak už se stalo pěknou tradicí, vrcholem každého srazu všech esporťáků se stal vedle Ádovo výročního projevu na téma čištění sanitárního zařízení a několika dobře míněných rad pro vyznavače antikvariátní turistiky také fotbalový turnaj. Ten se stejně jako v uplynulých letech hrál na kvalitním plácku a se skvělým obsazením. Celého klání hokejových redakcí se zúčastnilo sedm týmů a na jejich soupiskách byla k nalezení takřka sedmdesátka jmen, která už jsou nejen v českém fotbalu opravdovými pojmy. Za všechny můžeme jmenovat pány Mokrého a Brabce. Škoda jen, že Horník (prej, že to Ádovy stravenky fakt nebyly) a Košťál (ten o ničem nevěděl) dorazit nemohli...

Ale pojďme už raději k dění, které rozhodovalo o vítězích a poražených. Hrací systém byl nastaven tak, že ze skupiny "A" postupoval vítěz a Vary, skupina "B" byla nalinkovaná rovněž dlouho dopředu. V áčku se o největší rozruch postaral celek Kocour Kometa Kadaň, který svým velice atraktivním kádrem upoutal pozornost největšího počtu diváků. Bylo opravdu nač koukat a řada diváků přímo v ochozech, a později i někteří nezúčastnění (Shannar prosí Hanku Ježkovou, aby jej co nejdříve kontaktovala na icq 168-984-880), projevili i přes nevalnou fotbalovou kvalitu velký zájem o některé hráče tohoto pestrého souboru.

Jinak co se týče výsledků, první skupina žádná velká překvapení nepřinesla. Pouze remíza Jihočechů s celkem SpartaK.Vary naznačila dění budoucí. Oba jmenované týmy si nakonec rozdělily postupové příčky. A to na úkor výběru Vysočiny, který však překvapivě dokázal, že jeho hráči nejsou žádní salámy.

Zatímco se hráči ze skupiny A srdnatě bili na trávníku, béčka tmelila kolektiv na adrenalinové akci. Zde se také zrodila dokonalá taktika Vsetína a Ústí. V praxi již ověřená Nordic Way slavila úspěch i ve Štědroníně. Plzeňáci celou situaci podcenili a dvěma plichtami 1:1 s oběma svými soupeři v tabulce rozdali karty jasně: výsledek 2:2 v posledním utkání mezi Ústím a Vsetínem dával postup oběma těmto celkům. A jelikož se obě mužstva měla možnost v letošní baráži opravdu skvěle poznat, měli diváci příležitost sledovat vpravdě šejkspírovské představení. I když je nutné poznamenat, že branka Kajmana a vyrovnání Mňouka přišly až v poslední možné chvíli a možná i o něco později.

Play-off už tak jednoznačnou záležitostí nebylo. Budějice se do finále propracovaly jen s odřenýma ušima díky trefám Zetyho a Tondy Vansy. Na druhé straně si svůj premiérový zápis do análů eSports v poslední minutě připsal i benjamínek Ondra Moutvička (a radost z toho mělo jistě i jeho schizofrenní dvojče Luděk Mútno - to se pochopit nesnažte:-) ).

Druhé semifinále bylo sladkou pomstou složeného týmu Opavy, Vsetína, Sarezy a Hradce Králové. Loni se totiž z postupu do finále radovali po penaltách Dindisovi energetici z Prahy, tentokrát bylo všechno jinak. Vsetínští hoši byli proti penaltovému mágovi Dankenovi překvapivě Effektivní, Spartakovci na druhé straně nedali Danu Višňákovi svými nákopy na druhý otavský břeh ani šanci vyniknou a proto se do finále zaslouženě nepodívali.

Před finále bylo ovšem na programu ještě utkání o třetí místo. V něm se ovšem nic zajímavého nestalo a Ústí si díky výhře nad demotivovanými Vary došlo pro bronzové medaile. O zlato pak bojoval trojnásobný a doposud jediný vítěz eSports Cupu z jižních Čech a ambiciózní Vsetín a jeho polští přátelé. A světe div se - Bolek s Lolkem slavili další historický úspěch! Effe válel s míčem ještě lépe než později s kytarou, střelecky zazářil i Šindy s Vláďou Vronkou a protože ani famózní gólman Dan Višňák nenechal nikoho odšpuntovat sud, došli si borci v sestavě Tomáš Kubánek, Dan Višňák, Michal Berg, Aleš Koňařík, Pavel Šindelář, Jaroslav Šindelář, Vladimír Vronka, Jaroslav Svoboda, Tomáš Novosad a Michal Kubáň poprvé v historii pro krásný pohár!

Ohlasy:

Hned po utišení emocí jsme hlavní aktéry lítých bojů požádali o dojmy z náročného klání. Jako první se k lesu mikrofonů přiřítil hvězdný střelec vítězného týmu Effe: "Jsme hrozně šťastní, že se nám splnil sen, který snilo již mnoho generací před námi. Také z hlediště jsme cítili obrovskou podporu; myslím, že i diváci finále brali jako souboj Davida a Goliáše, tedy dobra se zlem. Přestože jsme první tři zápasy stále jen remizovali, určitě jsme postupovali právem, jelikož jsme den před turnajem poctivě tři hodiny nacvičovali penalty. To hlavně kvůli tomu, že loni jsme v nich totálně vyhořeli. Nejvíc nás mrzelo vyřazení od Karlových Varů, jejichž opoře Arimu Psohlavcovi jsem tenkrát slíbil "Do roka a do dne, hyn sa hukáže..." a ono "sa hukázalo". Opět v penaltovém rozstřelu v bitvě o finále jsme tentokrát byli úspěšnější my. Pak už před námi stál poslední soupeř, obávané a dosud neporažené České Budějovice. My jsme si však na ně tentokráte paradoxně hodně věřili, protože jsme věděli, kde jsou zcela jistě zranitelní. Recept na poražení Budějek však neprozradíme; poradíme jen, že jeho základem je vyvážená směs fotbalovosti, presinku, týmového výkonu, odhodlání a hráčské kvality. Ale teď už mě omluvte, nejsem schopen zadržet slzy dojetí a už chci jít slavit s ostatními. Myslím, že nás čeká bouřlivá a dlouhá noc."

Skvělý turnaj odehrál v dresu čerstvých mistrů eSports i brankářský mág Dan Višňák: "Před turnajem jsem dlouho zvažoval, jestli do něj vůbec nastoupím, protože již delší dobu doléčuji zranění zad. Po postupu ze skupiny jsme v zápase na penalty porazili Ústí a tím si zajistili lepšího soupeře pro semifinále. Karlovy Vary jsme nakonec porazili také na penalty a ve finále se už vezli po vlně euforie a prakticky od prvních minut jsme Budějovice k ničemu nepustili. Možná to bude znít jako ohrané klišé, ale tady je to si myslím vážně na místě. Za obranou, kterou jsme měli, se mi chytalo výborně a na to, kolik jsem měl práce, jsem mohl mít možná o něco větší úspěšnost, ale aspoň je co zlepšovat do příštího roku. Obhajoba bude určitě těžká, ale myslím, že jsme schopni se o to znovu porvat a putovní pohár udržet i do dalšího ročníku."

To už se ale o slovo hlásil další z pokořitelů Českobudějovických. Vsetínský kanón Novo přinesl týmu klid, rozvahu a slivovici: "K fotbalovému turnaji jsme přistupovali velice prestižně a v podstatě na nic jiného než na vítězství, a tím pádem ukončení éry Českých Budějovic, jsme nemysleli. Budějovice byly sice ve finálovém utkání značně oslabeny, ovšem toto bylo zapříčiněno zejména jejich laxním přístupem k závěrečné části turnaje, na kterou jsme se naopak my maximálně soustředili. Zlomovými okamžiky celého turnaje byla dvě trestná střílení. Jednak ta, jež rozhodovala o našem vítězství ve skupině a stmelila do té doby spíše nehomogenní tým, a zejména pak trestná střílení v semifinále, která samozřejmě znamenala naši účast v závěrečném utkání turnaje. Hele Ari, nevim, jestli je to takhle dobře, já už se žurnalistice nevěnuji.:-)"

Po chvíli přemlouvání se ke stručnému zhodnocení stříbrného působení Jihočechů vyjádřila i jejich dobrá duše Zety: "Řekl bych, že letošní turnaj byl neblaze ovlivněn mnoha faktory. V první řadě tím, že jsem musel při utkáních ve skupině neustále nahrávat Kohymu do vyložených šancí, aby byl i přes svou pozdější absenci nejlepším střelcem turnaje. Dále bych zmínil fakt, že jsem se bál střílet tvrdě a hlavně do branky, jelikož sítě byly zapůjčeny z tréninkového centra Dynama České Budějovice a materiální škoda oddílu by mi byla jistě připsána k úhradě. A v neposlední řadě musím uvést na pravou míru, jak to vlastně bylo s těmi mými návštěvami toalet. Já jsem byl prostě znechucen tím, že Ádovy prosby o čištění záchodů nikdo nebere vážně, a tak jsem sám v pátek vpodvečer odešel několik záchodů vyčistit. Bohužel mne to zmohlo natolik, že jsem musel na oné místnosti strávit skoro celou noc z pátku na sobotu a ještě velký kus sobotního dne. Dá se tedy říct, že jsem celý turnaj netahal nohy z medu, jak se říká, ale tahal jsem je z ho…však vy víte odkud! I přesto si myslím, že kdyby Budějovice neměly v týmu Evalda s Aligátorem, Tonda s Dejvasem odjeli dříve a Kohy vůbec nepřijel, tak by Fanda Suchan s Radkem Papáčkem čekali na své místo na lavičce náhradníků a já s Mejjou bychom měli větší prostor na hřišti a šanci na úspěch! Žádné z těchto úskalí mi ale nezkazilo zážitek z fotbalového turnaje a děkuji všem spoluhráčům i protihráčům za příjemný zážitek. Samozřejmě tímto také gratuluji vítězům! Zdar a sílu!"

Šestibrankový střelec Kohy dal tentokrát před kolektivním úspěchem přednost individuálnímu ocenění pro nejlepšího střelce. I on však stejně jako Zety pokorně hledal příčiny až druhého místa Budějovic především u sebe: "Turnaj měl letos svou kvalitu a narozdíl od předchozího náhodného roku se ve finálových bojích jasně projevila neúčast jednoho, zdánlivě nenápadného člena týmu Českých Budějovic. Tento často opomíjený a utlačovaný člověk byl letos dokonce odsouzen na několik minut k potupnému stepování v brance. A tam jsem si právě uvědomil, jak důležitý pro svůj tým jsem, ať už hraju a nebo ostatní jen buzeruju z lajny. Doufám, že příští rok se účelová moravská slepenina rozpadne stejně tak, jako letos Juventus. O zákulisních praktikách jejich šéfa týmu se toho napovídalo v kuloárech také dost. Osobně jsem zaslechl jen větu: "On se ten fotbal sám neudělá, dáme do toho dvacet kaprů." A všichni víme, jaký má pan M.B. a pan A.K. vztah k rybám!"

Fotbalového měření sil se bohužel zúčastnili i méně šťastní. Tedy ti, kterým fotbalový bůh příliš nenadělil. Jedním z takových borců, důsledně vyznávajících pouze olympijské myšlenky, byl i plzeňský Naarik. Fotbal opravdu není všechno: "Hele vole, nějak mi zase začínají blbnout hlasivky. To bude asi z tý mý noční koupele v bazénu a následného hodinového pobíhání po areálu jen v mokrých slipech."

Dalším týmem, na který sportovní dějiny jistě rády zapomenou, byl i SpartaK.Vary. Když si ovšem uvědomíme, že tento celek byl složen především z příslušníků karlovarského a sparťanského národa, není se až čemu divit. A Tadeáš Sivok Drahorád vše jako správný kapitán nazval pravými jmény: "Turnaj pro nás nedopadl dobře. Chtěli jsme vyhrát, a to se nepovedlo z několika důvodů. Organizace naší hry byla naprosto tristní, disciplinovanost některých hráčů hrozná a jako klíčová se projevila i nemohoucnost ve vzdušných soubojích. Část viny beru na sebe. Šance, do kterých jsem se dostal, se prostě musí využívat. Pro to není žádná omluva."

Fotbalový turnaj je tedy za námi, stejně tak i další eSports.ru sraz. Nezbývá se tedy než těšit na ten další, který se snad konečně bude konat v Karlových Varech.

Zúčastněné týmy - Skupina "A"

CEB (Mountfield a Dynamo České Budějovice, to nejlepší z Písku a Prahy)
Radek Papáček, Jiří Malý, David Lukeš, Tonda Vansa, Tomáš Zetek, Aleš Strouha, Ivana Paulova, Fanda Suchan, Tomáš Kučera.

KVA (Sparta, K.Vary, Chomutov)
Lucka Vítková, David Dinda, Tadeáš Drahorád, Michal Žáček, Jakub Suchna, Jan Blažek, Michal Slavík, Karel Psohlavec.

TRE (Třebíč a Jihlava)
Jakub Mezlík, Luboš Jaroš, Dušan Majer, Jarda Wollman, Jiří Mokrý, Jiří Mahr, Matěj Hráček, Jan Vaverka.

KOKA (FC Kocouři Kometa Kadaň a Klášterec)
Hanka Ježková, Katka Hodková, Martin Gahler, Roman Zajíček, David Linhart, Lucka Hromádková, Ivo Dostál, Marek Mikeš.

Zúčastněné týmy - Skupina "B"

PLZ (Plzeň a Slavia)
Petr Brabec, Jakub Holý, Petr Šasek, Marek Chlupatý, Petr Naar, David Schlegel, Miroslav Houdek, Vašek Rybáček.

UNL (Ústí, Liberec, Litvínov, Chomutov a Kolín)
Jan Horák, Radek Vokál, Karel Filas, Miroslav Janíček, Štěpán Tóth, Ondřej Luděk Moutvička, Libor Kult, Štěpán Hanuš, Marcel Voneš, Ondřej Franc, Jan Rachota, Jiří Klasna.

VSE (Vsetín, Opava, Sareza, Jindřichův Hradec Králové)
Tomáš Kubánek, Dan Višňák, Michal Berg, Aleš Koňařík, Pavel Šindelář, Vladimír Vronka, Jaroslav Svoboda, Tomáš Novosad, Michal Kubáň.

Výsledky - Skupina "A"

CEB - KOKA 8:0 Branky: 5., 9., 10. a 16 (p) Kučera, 4. a 15. Vansa, 8. Strouha, 13. Zetek.

KVA - TRE 1:1 Branky: 4. Žáček - 5. Mezlík.

TRE - CEB 1:2 Branky: 9. Mezlík - 3. Kučera, 12. Paulová.

CEB - KVA 1:1 Branky: 8. Kučera - 13. D. Dinda.

KVA - KOKA 6:1 Branky: 9. a 13. Blažek, 2. D. Dinda, 12. Psohlavec, 14. Žáček, 16. Drahorád - Strouha.

TRE - KOKA 6:0 Branky: 6. a 12. Mahr, 10. a 16. Jaroš, 4. Mezlík, 16. Hráček.

Výsledky - Skupina "B"

UNL - PLZ 1:1 Branky: 13. Hanuš - 16. Chlupatý.

PLZ - VSE 1:1 Branky: 4. Houdek - 11. P. Šindelář.

VSE - UNL 2:2 (5:4 na penalty) Branky: 9. Vronka, 12. Kubánek - 15. Filas, 16. Kult.

Semifinále:

CEB - UNL 2:1 Branky: 3. Zetek, 7. Vansa - 16. Moutvička.

VSE - KVA 1:1 (3:1 na penalty) Branky: 10. Vronka - 15. D. Dinda.

O třetí místo

UNL - KVA 2:1 Branky: 13. Voneš, 13. Kult - 6. Drahorád.

Finále

VSE - CEB 4:0 Branky: 6. a 12. Kubánek, 8. J. Šindelář, 15. Vronka.

Nejlepší střelci

Tomáš Kučera (CEB) 6
Tonda Vansa (CEB) 3
Jakub Mezlík (TRE) 3
David Dinda (KVA) 3
Tomáš Kubánek (VSE) 3